Медия • Новини • Интервюта • Видео • Галерия • Публикации
Членът на УС на баскетболния клуб на ЦСКА Александър Чакмаков даде обширно интервю за вестник „24 часа”, в което говори за проекта по изграждане на новата зала в местността „Къро” на 4-ти километър. Ето част от неговото изказване пред столичния ежедневник:
- Как върви строежът на новата баскетболна зала?
- Започнахме преди около месец. В момента се работи с доста бързи темпове. Най-важното, което се направи, бе да се оправи покривът на залата. Това е конструкция от средата на 80-те години на миналия век. Тогава тази зала е била стационарен гребен канал за закрити тренировки и така е била оборудвана. Правена е от Строителни войски, изцяло с бетонни конструкции. Хората си спомнят, че така се строеше тогава. Така или иначе си е един много добър комплекс, който бе в доста окаяно конструктивно състояние. Заради това първо трябваше да се спрат течовете. И концентрирахме усилията върху покрива. Това е доста голям проект, около 1500 квадрата, или декар и половина. Вече всичко е изчистено, поправено, сложени са три вида изолации, замазки, сега се правят водосточни тръби. Паралелно с това ниската част, където ще са съблекалните, всички преградни стени са бутнати. Тази част беше поддала и първо трябваше да се укрепи. И се чака изливане на плочи и фундаменти. С което ще завърши най-грубият етап. Прави се канализация. Махната е окачената фасада и се прави търг за префасадиране и остъкляване.
- Защо се забави толкова този проект?
- Първоначалният договор бе направен по времето на министър Петър Стойчев. Много дълго време по една или друга причина така и не получихме необходимите документи, за да се извади виза за проектиране, да се направи съгласуване на проекта с всички инстанции. Оказа се, че има и скрити конструктивни проблеми. Заради това поискахме с писмо да се проверят отново документите и допълнителната инвестиция ще ни бъде призната за разход. И да се приспадне от наема. Въпреки липсата на документи и това писмо, ние си получавахме фактури за наем. И всичко отиде в задънена улица. Защото и баскетболният клуб, и сдружението “ЦСКА завинаги” са в обществена полза. И трябваше да се изчисти всичко, за да се намери инвеститор. Не знам защо се получи така. Сигурно е имало натиск или пък не са го виждали като приоритет. Аз искам да се следват законите, процедурите и няма да изляза от този път. Чест прави на сегашния екип на министър Красен Кралев, че на секундата, в която се запозна с реалното състояние, се взеха мерки и го решихме. В цивилизован и конструктивен диалог. Подписахме нов договор, с нови срокове, отпаднаха тези генерирани по изкуствен начин дългове и започнахме работа. Два пъти комисия се събра, установи фактите такива, каквито са. До края на годината ще отчетем първия етап документално, както направи сдружението и с терените на стадион “Българска армия”. Сега това ще направи и баскетболният клуб. За да завършим всичко по договора.
- На колко е разчетена цялата инвестиция?
- Първоначално бе планирана за около 600 000 лева. Сега ще отиде на около 1 милион, според последните данни. Амбицията ни е до 1 септември догодина всичко да е готово.
- За какво ти е на баир зала по баскетбол?
- Има две причини. Едната е любовта ми към ЦСКА, втората е любовта ми към баскетбола. За никого не е тайна, че аз многократно съм се занимавал с баскетболния отбор на ЦСКА. Той бе докаран от хора, подобни на тези, които бяха във футбола, до изчезване. Не беше в окръжна група или където и да е. Просто го нямаше на картата. Клуб, който е бил многократен шампион, играел е 1/2-финал в евротурнирите. Кой е дал големи баскетболисти като Косьо Тотев, Цвятко Барчовски, Румен Пейчев, Петко Маринов, Коста Илиев, Георги Глушков, Иван Ценов, Любо Амиорков. Да спра дотук, че ще пропусна някого и след това ще ми се обидят. Защото са много. Това са легенди, големи характери. Това е втори спорт в световен мащаб, ако махнем Америка, където е №1. И заради това реших да помогна на Роберт Гергов да възстановим клуба. И той се развива с доста динамични темпове. Залата на “Българска армия” отесня. Не е достатъчна за интереса и възможностите на клуба да се развива. И бе необходима втора база.
- Какво толкова се е развил, след като още го няма на картата?
- Може би широката публика да не знае, но само за три години ние направихме много. Имаме пълни отбори във всички юношески възрасти. С треньори, с подготовка сериозна. И този труд, който те дават, показва и резултати. ЦСКА е равностоен на водещите отбори в България. Тази година бихме “Левски” при 14-годишните, бихме “Буба”. И това е отбор, който го нямаше преди 3 години. Плюс това сме в 17 училища, където имаме групи за селектиране на играчи. Вече имаме и двама-трима национали, което е голям успех. И догодина ще участваме на второ ниво при мъжете. Отборът ни ще бъде от старшата ни възраст. Плюс това ремонтирахме една част от етажа в спортното училище, и то много сериозно. Имаме и пансион, предлагаме и обучение на децата. Някои от тях са в математическата гимназия. И според мен темповете ни на развитие са доста прилични.
- По твоите думи излиза, че държавата на едно ЦСКА пречи, на друго - не.
- Това е въпрос на сериозност и подход. Моята лична концепция е да отидеш открито, да отидеш с възможностите си. Защото аз съзнавам, че няма как да стана шампион при мъжете и след това да започне потопът. Имам възможност да възстановя този клуб и да направя тази база за следващите 3 години. Правим дарителска кампания, показваме на хората и сме честни с тях. Влизат в сайта, виждат залата, виждат снимките.
« Обратно в интервютата